3- ادب

فصل سوم قسمت سوم

3- ادب
حافظ قرآن افزون بر عمل ، باید از فضیلت ادب نیز برخوردار باشد . اجتناب از همه ی رذایل و اتّـصاف و آراستگی به همه ی فضایل اخلاقی شرط رعایت ادب حمل و حفظ آیات نورانی كتاب خداست .
امّا در احادیث اسلامی بر چند ادب تاكید شده است ، این آداب عبارتند از :
اتّـصاف به خشوع و تواضع ، بكاء و گریه ، شب زنده داری ، عفو ، اجتناب از كینه و خشم و كارهای جاهلانه .


ادامه مطلب

طبقه بندی: برکت های حفظ قرآن،
2- عمل
فصل سوم قسمت دوم
2- عمل
مهمترین مسأله ای كه حافظ قرآن كریم باید به آن توجّه كند این است كه خُــداوند مُتعال با این موفّـقیت بزرگ حُجّت را بر او تمام كرده و حفظ قرآن مسؤولیت او را در عمل به رهنمودهای ارزنده ی این كتاب آسمانی سنگین تر نموده است .
پیامبر اسلام ( ص ) در این باره می فرماید :
‹‹ یَا مَعَاشِــرَ قُـرّاءِ الْـقُرآنِ اتَّـقُـوا اللهَ عَـزَّ وَجَـلَّ فِیمَا حَمَّـلَكُم مِنْ كِتَابِهِ فَاِنّی مَسْـؤولٌ وَ اِنَّـكُم مَسْـؤُولُونَ ، اِنّی مَسْـؤُولٌ عَنْ تَـبْـلِیغِ الرِّسَالَةِ وَ اَمّا اَنْـتُم فََـتَسْاَلوُنَ عَمّا حَمَلتُم مِنْ كِتابِ اللهِ وَ سُنَّتی ›› .
ای گروه قاریان قرآن . از خدا درباره ی آنچه كه از كتابش به شما سپرده ، پروا كنید كه من مسؤولم و شما نیز مسؤولید ، من از رساندن پیام رسالت سؤال می شوم و شما از قرآن و حدیثی كه فرا گرفته اید . الكافی : ج2 / ص 606 / ح 9
ادامه مطلب

طبقه بندی: برکت های حفظ قرآن،
1- یاد آوری :
فصل سوم قسمت اول
1- یاد آوری :
نخستین مسؤولیت كسی كه خداوند متعال توفیق حفظ كتاب خود را به او عنایت فرموده ، استذكار و یاد آوری است . در این باره از پیامبر اسلام ( ص ) روایت شده است كه می فرماید : 
‹‹ تَعَاهَدوُا الْـقُـرآنَ بِـالتَّــذكِـرَةِ ››
با یاد آوری قرآن بر حفظ آن مواظبت كنید . اسد الغابه : ج 3 / ص 537
ادامه مطلب

طبقه بندی: برکت های حفظ قرآن،
3- استمداد از خداوند متعال :
فصل دوم قسمت سوم
3- استمداد از خداوند متعال :
اشاره كردم كه از عوامل روانی تقویت حافظه ، دعا و استمداد از خُداوند متعال است ، امّا از آنجا كه توفیق الهی اساسی ترین رمز موفقیت است و از سوی دیگر دعاهای ویژه ای در باره ی حفظ این كتاب آسمانی از پیشوایان اسلام نقل شده است ، عنوان مستقلی به این موضوع اختصاص یافت كه در آن تنها به ذكر دعاها اكتفا می گردد : 
دُعــایی است كه پیامبر گرامی اسلام ( ص ) آن را به حـضرت علی ( ع ) آموخته و مطـــابق برخی روایات ، خود ایشان نیز می خوانده ان
ادامه مطلب

طبقه بندی: برکت های حفظ قرآن،
2- تقویت حافظه :
فصل دوم قسمت دوم
2- تقویت حافظه : 
در بند دوم از فــصل اول گذشت که یکی از برکات حفـــظ قرآن کریم ، جوان ماندن نیروی عقــل است و اشــاره شد که جوان ماندن نیروی عقــل مستند به عواملی است که دانش بشری می تواند آن را کشف و از فرســودگی این نیرو در ایام پیری پیشــگیری نماید .
قابل توجه برای علاقمندان به حفظ قرآن ، این که در احادیث اسلامی رهنمودهای ارزنده ای در ارتباط با پیشگیری از فرسودگی نیروی عقل و قدرت حافظه وجود دارد . هر چند به دلیل قطعی نبودن سند برخی از آنها بی نیاز از بررسی های فنی و علمی نیستند .
ادامه مطلب

طبقه بندی: برکت های حفظ قرآن،
1- تجربیات شخصی :
فصل دوم قسمت اول

1- تجربیات شخصی :
نخستین گام به سوی حفظ قرآن کریم ، پس از آشنائی با برکت های آن ، آگاهی از تجربه های کسانی است که این راه را پیموده و به مقصد رسیده اند و چه نیکوست تجربه های همه ی حافظان قرآن برای نسل جدید حاملان کتاب خدا ، تدوین و عرضه گردد . آن چه در این قسمت از نظر مبارک شما می گذرد تجربه های شخصی نگارنده است که انشاءالله برای دیگران سودمند باشد
ادامه مطلب

طبقه بندی: برکت های حفظ قرآن،

تعداد کل صفحات : 7 :: 1 2 3 4 5 6 7

طراحی پوسته از : ایران نقش (طراحی قالب وبلاگهای پارسی)
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به قــــافـــــــ و الـــقـــــرآنـــــــ الــــمجیــــــــــد - مطالب تیر 1392 می باشد.

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو