خداحافظ ای ماه قرآن....

خداحافظ ای ماه قرآن
خداحافظ ای گرامی‌ترین همنشین اوقات
خداحافظ ای بزرگ‌ترین ماه خدا
خداحافظ ای ماهی كه آرزوها در تو نزدیك گشت
خداحافظ ای همنشینی كه قدر و منزلتت بزرگ و فقدانت دردناك استای مایه امیدی كه دوریت رنج‌آور است
خداحافظ ای ماهی كه پیش از آمدنت در آرزویت به سر می‌بردیم و پیش از رفتنت بر هجرانت غمگینیم

(صحیفه ی سجادیه)

------------------------------------------------------------------

حضرت علی(علیه السلام)به مناسبت عید فطر خطبه‌ای قرائت کرده و در آن، این روز را به قیامت تشبیه فرموده است:

ای مردم!این روز شما، روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می‌گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می‌گردند. دنیا محل مسابقه است و آخرت زمان اجر گرفتن، بهشت جایزه برندگان این مسابقه و جهنم جزای بازماندگان است.

عید فطر شبیه‌ترین روز به روز قیامت است چون در قیامت عده‌ای که زیان‌کارند،تاسف می‌خورند و غضبناک می‌گردند و عده‌ای که نیکوکارند رستگار و متنعم به نعمت‌های الهی می‌شوند

.

.


ربنا تقبل منا صلاتتنا و صیامنا و قرائتنا و رکوعنا و سجودنا انک انت السمیع العلیم و تب علینا انک انت التواب الرحیم و اهدنا الی الحق و الی صراطک المستقیم

.

اللهم عجل لولیک الفرج

در پناه قرآن محفوظ باشید
توصیه‌ها، نظرات و گفتارهای بزرگان، علما و دلباختگان قرآن (3)

حضرت آیت‌الله العظمی مكارم شیرازی:

...قرآن به صورت یك مجموعه با همین شكل فعلی در  عصر خود پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله جمع‌آوری شده بود و مسلمانان سخت به یاد گرفتن و حفظ آن اهمیت می‌دادند و اصولاً شخصیت افراد در آن عصر تا حد زیادی به این شناخته  می‌شد كه تا چه اندازه از آیات قرآن را حفظ كرده بودند ... مسأله حفظ قرآن به عنوان یك سنت و یك عبادت بزرگ همیشه در میان مسلمانان بوده و هست، حتی پس از آن كه قرآن  به صورت یك كتاب تكثیر شد و در همه جا پخش گردید و حتی و حتی بعد از پیدایش صنعت  چاپ كه سبب شد این كتاب به عنوان پر نسخه‌ترین كتاب در كشورهای اسلامی و چاپ و نشر گردد، باز مسأله حفظ قرآن به عنوان یك سنت دیرینه و افتخار بزرگ موقعیت خود را حفظ  كرد، به طوری كه در هرشهر و دیار همیشه جمعی از حافظان قرآن بوده و هستند. هم‌اكنون در حجاز و بعضی دیگر از كشورهای اسلامی، مدارسی به عنوان مدرسه تحفیظ  القرآن الكریم یا نام‌های دیگر وجود دارد كه برنامه شاگردان آن در درجه اول مسأله  حفظ قرآن است. در ملاقاتی كه در سفر مكه با رؤسای این مدارس در آن شهر مقدس روی  داد، معلوم شد گروه بسیار زیادی از پسران و دختران جوان در مكه در این مدارس  نام‌نویسی كرده و مشغول تحصیل هستند. یكی از مطلعین می‌گفت هم‌اكنون در كشور  پاكستان در حدود یك میلیون و پانصد هزار نفر حافظ قرآن وجود دارد.یكی از شرایط  امتحان ورودی دانشگاه اسلامی الازهر مصر (طبق نقل دایره‌المعارف فرید وجدی) حفظ  تمام قرآن است كه از 40 نمره حداقل باید 20نمره بگیرند. كوتاه سخن اینكه سنت حفظ  قرآن از عصر پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله و به دستور و تأكیدخود آن حضرت كه در  روایات زیادی وارد شده در تمام قرون و اعصار ادامه داشته است

دكتر  سیدمحمدباقر حجتی:

... همزمان با رسول‌خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله گروهی از  صحابه، آیات قرآنی را به خاطر سپردند و به حفاظ و یا قراء مشهور گشتند، و چون  رسول‌خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله نیز خود حافظ قرآن بوده است، می‌توانیم آن حضرت را  نخستین حافظ قرآن شناخته و بگوییم كه پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله در رأس همه  حفاظ و قراء قرآن قرار دارد، زیرا با استفاده از نصوص قرآنی به این نتیجه می‌رسیم  رسول‌خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله برای حفظ و به خاطر سپردن آیات قرآنی، سختكوش و بسیار  ساعی بوده است. طبرسی ضمن تفسیر آیه سنقرئك فلا تنسی می‌نویسد ما از تو  می‌خواهیم قرآن را بخوانی تا آن را فراموش نكنی ... و با وجود اینكه رسول اكرم صلی‌الله‌علیه‌وآله امی بود قرآن را به خوبی حفظ می‌كرد. حتی جبرائیل علیه‌السلام سوره طولانی را بر پیغمبر صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌خواند و آن حضرت با یك بار خواندن، آنچنان آیات آن را به خاطر می‌سپرد كه هرگز آن را فراموش نمی‌كرد ... اهتمام  رسول‌خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله به خود آن حضرت محدود نبود بلكه دیگران را نیز به این  امر دعوت و تشویق می‌فرمود و اصرار داشت تا صحابه نیز قرآن را به خاطر بسپارند ... باری عنایت و اهتمام پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله و یاران او در حفظ و به خاطر  سپردن كلام الهی تا آن اندازه دقیق بود كه حتی كمیا زیاد كردن یك واو ـ كه احیاناً  ممكن بود تغییری در معنی و مقصود آیه ایجاد نكند ـ مورد مؤاخذه قرار می‌گرفت و  دقیقاً بررسی می‌شد ... وقتی صحابه، آیه یا سوره‌ای را از پیغمبر صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌شنیدند، چندین بار به آن حضرت مراجعه می‌كردند و در حضور او به قرائت قرآن می‌پرداختند تا رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله به كیفیت حفظ آنها مطمئن شود ... باری، همزمان با حیات پیغمبر صلی‌الله‌علیه‌وآله مركزی شبیه به كانون تعلیم قرائت قرآن و حفظ و تمرین آن به وجود آمد كه آن حضرت بر آن نظارت می‌كرد و مردم را به آن تشویق می‌فرمود و صحابه نیز سخت در این راه می‌كوشیدند و حتی اكثر اوقات و  فرصت‌های زندگی بعضی از آنها به قرائت و حفظ قرآن مصروف می‌گشت تا جایی كه همیشه  برای ارائه محفوظات قرآنی خود، آمادگی دقیق و كافی داشتند.

در پناه قرآن محفوظ باشید
توصیه‌ها، نظرات و گفتارهای بزرگان، علما و دلباختگان قرآن (2)

علامه حسن‌زاده آملی:

... حقیقت امر این است كه از  همان ابتدا، عشق عجیبی به دیوان شعرا و نظم شعر داشتم. روی این ذوق، همان وقت، تمام  دوبیتی‌های باباطاهر را حفظ بودم و تمام رباعیات خیام را و اكثر غزلیات حافظ را و  همین‌طور دیگران را و ای كاش از همان وقت كسی به من می‌گفت كه آقا، به جای اینكه  اینها را حفظ كنی، شروع كن به حفظ قرآن و الان این حسرت برای من به جا مانده است كه  این عشق و علاقه‌ای كه به دواوین (دیوان‌های) شعرا داشتم، كاش در حفظ قرآن به كار  می‌بردم.

حضرت آیت‌الله خزعلی:

... حال كه با بركت این كتاب  ارجمند (قرآن كریم) و قیام مصلح بزرگ امام راحل قدس‌الله‌سره انقلابی گرانبها و  بی‌نظیربه چنگ آمده بر ماست كه آن را با تمام توان با همه جد و جهد با بذل مال و  جان حفظ كنیم و پاسداری آن را از هر واجبی واجب‌تر بدانیم و طبعاً ریشه و پایه كار  این است كه همین كتاب مقدس را هرچه بیشتر ارج نهیم، گوشت وخونمان، فكر و احساسمان  و نشست و برخاستمان، شب و روزمان، ساعت و دقیقه و آنمان و در یك كلمه تمام  زندگی‌مان بلكه مماتمان را هم در پرتو دستورات آن نهیم و هرچه بیشتر به آن توجه  كنیم. خود را نبینیم جز در آیینه قرآن، حركت و سكونی نداشته باشیم مگر با ارشادات  قرآن، شاد نشویم مگر با بشارت قرآن و بدین منظور آن را ورد زبان سازیم،روخوانی  كنیم، دقت كامل در الفاظش نماییم، با تجوید و رعایت ادعاء حروف قرائت كنیم، با كلید  صرف و نحو و علوم عربی به بارگاهش راه یابیم و بهتر آن كه در حافظه‌مان، در درون  جانمان پذیرای این میهمان عزیز گردیم، حافظ گردیم و همه و همه خاصه نسل پربار جوان،  این شكوفه‌های خرم نسل انسان كه بالاخص در این برهه از زمان سخت مورد تهاجم فرهنگی  ددان و بدان و از خود و خدا بی‌خبران قرار گرفته‌اند.

ملا فتح‌الله كاشانی:

... دو  چیز است كه از خصایص قرآن است: یكی آن كه معجز است، دوم آن كه محفوظ است در صدورع  یعنی آن را یاد می‌گیرند و از یاد می‌خوانند، چه كتب سالفه كه معجزه نبوده‌اند و  هیچ‌كس از یاد نمی‌خوانده، بلكه از اوراق كتابت می‌خوانده‌اند. پس این دو چیز مخصوص  است به قرآن و از قتاده نیز مروی است كه «اعطی هذه الامه الحفظ و من كان قبلها لا  یقرؤن الكتاب الا نظراً فاذا اطبقوه لم یحفظوا ما فیه الا الیسیر».

در پناه قرآن محفوظ باشید
توصیه‌ها، نظرات و گفتارهای بزرگان، علما و دلباختگان قرآن (1)

امام جعفر صادق علیه‌السلام فرمودند:

اللهم فحبب الینا حسن تلاوته و حفظ آیاته[1]. پروردگارا: نیكو تلاوت كردن قرآن و حفظ نمودن آیاتش را محبوب ما بگردان.

شهید اول:

آیاتی از قرآن را برگزین و وِرد خود ساز و اگر حفظ قرآن در توانت باشد، حتماً آن را از بر نما و اگر آن توان را در خود ندیدی، هر مقدار از آیات را توانستی حفظ كن و در این امر كوتاهی مكن[2].

شهید دوم:

نخستین و مهمترین چیزی كه شاگرد قبل از شروع به تحصیل باید بدان بپردازد، آن است كه حفظ كتاب خداوند متعال را شروع نماید و قرآن را به صورت قوی و متقن حفظ كند، زیرا قرآن اصل و اساس تمام علوم و با اهمیت‌ترین آنهاست. علمای پیشین چنین بودند كه حدیث و فقه را جز به شخصی كه حافظ قرآن نباید به سراغ اشتغالاتی برود كه باعث نسیان و فراموشی قرآن شده یا به قدری او را به خود مشغول می‌كنند كه حفظ قرآن او در معرض فراموشی قرار می‌گیرد. بلكه حتماً باید از این‌گونه امور بپرهیزد، بلكه ملزم باشد كه هر روز به تكرار محفوظاتش بپردازد ... و پس از حفظ كامل قرآن به تفسیر و سایر علوم قرآنی بپردازد[3].


--------------------------------------------------------------------------------
[1]. اصول كافی ج 2 ص 417.
[2]. وصیت‌نامه شهید اول، غایة المراد، ص 183.
[3]. منیةالمرید، شهید ثانی، تحقیق رضا مختاری، دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ دوم سال 74، ص 263.

در پناه قرآن محفوظ باشید

طراحی پوسته از : ایران نقش (طراحی قالب وبلاگهای پارسی)
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به قــــافـــــــ و الـــقـــــرآنـــــــ الــــمجیــــــــــد - مطالب مرداد 1391 می باشد.

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic