برگزاری طرح 1446 در موسسه قرآنی تسنیم لنجان

طرح ملی حفظ جزء 30 قرآن کریم در موسسه قرآنی تسینم لنجان با حضور علاقمندان به قران کریم برگزار می شود .

این موسسه آمادگی دارد جهت اعزام اساتید مربوطه در این مه اقدام نماید .دضمن به قبول شدگان نیز گواهینامه حفظ جزء 30 بصو.رت معتبر نیز صادر خواهد شد.
طبقه بندی: اخبار،
بی نیازترین مردم

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم:
 

أغْنَی النَّاسِ حَمَلَةُ القُرآنِ مَنْ جَعَلَهُ اللهُ تَعالی فی جوْفِهِ.

بی نیازترین مردم حافظان قرآن هستند.

همان كسانی كه خداوند متعال قرآن را در وجودشان جای داده است.
آیه قرآنی که دزد را زاهد و عارف كرد

مردی است به نام فضیل بن عیاض، معاصر با امام صادق علیه السلام.  یکی از مردانی است که دورانی از عمر خودش را به گناه و فسق و فجور و دزدی و سرقت و این حرفها به سر برده است، بعد یک انقلاب روحی عجیبی پیدا می کند و تتمه عمر خودش را (نیمی از عمر خودش را) در تقوا و زهد و عبادت و در معرفت و حقیقت خواهی به سر می برد. داستان معروفی دارد. 
 او یک دزد معروفی بود سر گردنه گیر و خودش داستان خودش را این طور نقل می کند، می گوید شبی خانه ای را در نظر گرفته بودم که آن شب آن خانه را بزنم. دیوار بلندی داشت. از نیمه شب گذشته بود. از دیوار بالا رفتم. به آن بالایدیوار که رسیدم و می خواستم پایین بیایم، در یکی از خانه های همسایه (یا در بالاخانه) مرد عابد و زاهد و باتقوایی، از آن مردمی که شبهای خودشان را زنده نگه می دارند، اتفاقا مشغول خواندن قرآن بود، با یک آهنگ خوش و لحن بسیار زیبایی. از قضا تا رسید بالای دیوار، مرد قاری قرآن و عابد به این آیه رسیده بود: «الم یأن للذین آمنوا ان تخشع قلوبهم لذکرالله و ما نزل من الحق» (حدید/16). 
عرب بود و معنا را می دانست. معنی آیه این است: آیا نرسیده است آن وقتی که دل مردم باایمان، دل مردمی که ادعای ایمان می کنند نرم بشود برای پذیرش یاد خدا؟ قساوت قلب تا کی؟ غفلت و بی خبری تا کی؟ خوابیدن تا کی؟ حرام خواری تا کی؟ دروغگویی و غیبت کردن تا کی؟ شرابخواری و قماربازی تا کی؟ معصیت تا کی؟ این صدای خداست، مخاطبش هم ما مردم هستیم، خدا دارد به ما می گوید: ای بنده من، ای مسلمان! آن وقتی که این دل تو می خواهد نرم بشود برای یاد خدا، خاضع و خاشع بشود برای یاد خدا، کی می خواهد برسد؟ 
آنچنان این مرد عابد این آیه را خواند که فضیل که بالای دیوار بود برایش چنین تجسم پیدا کرد: این خداست که این بنده اش فضیل را مخاطب ساخته است، می گوید: فضیل! دزدی و غارتگری و چپاول تا کی؟ تا آیه را شنید، تکانی خورد. یک وقت گفت خدایا همین الآن وقتش است و همان جا از دیوار پایین آمد، توبه ای کرد توبه نصوح، توبه ای که این مرد را در ردیف عباد درجه اول قرار داد. کارش به جایی رسید که تمام مردم در مقابل او خاضع بودند.     

منبع: ++
تاثیر آیات انفاق در افراد مختلف

(لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَیْ‏ءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلیمٌ : هرگز به نیكوكارى نخواهید رسید تا از آنچه دوست دارید انفاق كنید؛ و از هر چه انفاق كنید قطعاً خدا بدان داناست.)( آل‏عمران :  92)

همانطور که در قبل اشاره شد بعضی از افراد این قدر از روح با صفایی برخودار هستند که به محض شنیدن پیام های الهی کاملا منقلب شده و دست به کارهایی میزنند که برای همیشه در تاریخ ماندگار می شود که برای مثال جریان دو نفر از کسانی را که با شنیدن آیه 92 سوره آل عمران نام خودشان را در دفتر تاریخ ثبت کردند را برای شما بیان می کنم:

1) ابو طلحه انصارى
او در مدینه نخلستان و باغى زیبا و پر در آمد داشت، پس از نزول آیه فوق به خدمت پیامبر صلّى اللّه علیه و آله رسید و عرض كرد: مى‏دانى كه محبوبترین اموال من همین باغ است، و من مى‏خواهم آن را در راه خدا انفاق كنم تا ذخیره‏اى براى رستاخیز من باشد، پیامبر صلّى اللّه علیه و آله فرمود: بخّ بخّ ذلك مال رابح لك: آفرین بر تو، آفرین بر تو، این ثروتى است كه براى تو سودمند خواهد بود، سپس فرمود: من صلاح مى‏دانم كه آن را به خویشاوندان نیازمند خود بدهى، ابو طلحه دستور پیامبر صلّى اللّه علیه و آله را عمل كرد و آن را در میان بستگان خود تقسیم كرد.


2) زبیده همسر هارون الرشید
او قرآنى بسیار گرانقیمت داشت كه آن را با  زر و زیور و جواهرات تزیین كرده بود و علاقه فراوانى به آن داشت، یك روز هنگامى كه از همان قرآن تلاوت مى‏كرد به آیه لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ رسید، با خواندن آیه در فكر فرو رفت و با خود گفت هیچ چیز مثل این قرآن نزد من محبوب نیست و باید آن را در راه خدا انفاق كنم، كسى را به دنبال جواهر فروشان فرستاد و تزیینات و جواهرات آن را بفروخت و بهاى آن را در بیابانهاى حجاز براى تهیه آب مورد نیاز بادیه نشینان مصرف كرد كه مى‏گویند: امروز هم بقایاى آن چاه‏ها وجود دارد و به نام او نامیده مى‏شود.

منبع:برگرفته شده از تفسیر نمونه ذیل آیه شریفه  ++
چرا حفظ قرآن ؟

این اولین سؤالی است که برای هر حافظ قرآن و یا هر مربی یا مادری  که می‌خواهد نونهالی را حافظ قرآن کند، مطرح می‌شود و باید برای آن پاسخی کامل و  قانع کننده ارایه نماید.افراد زیادی می پرسند در زمان حاضر که قرآن به شکل‌های  صوتی و نوشتاری در دسترس همگان است، چه نیازی به تحمّل زحمات فراوان و نگهداری قرآن در حافظه است؟اگر این سؤال اکنون برای شما مطرح نباشد چنانچه قبل از داشتن پاسخ  مناسب آن، شروع به حفظ قرآن کنید به زودی دیگران این سؤال را از شما خواهند کرد و  ممکن است تکرار آن از طرف افراد مختلف شما را دچار شک و تردید نموده و از ادامه راه  باز دارد.در پاسخ به این سؤال لازم است بدانیم که اولین حافظ قرآن، رسول گرامی  اسلام خاتم الانبیاء حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه و آله)است. ائمه هدی نیز تماما حافظ قرآن بودند و اصحاب خود را بدان توصیه می‌کردند. در  روایات متعددی که از خاندان وحی بدست ما رسیده، حفظ قرآن مورد توجه و  تأکید قرار  گرفته است.در زیر به چند نمونه از این روایت‌ها اشاره می‌شود:

- رسول خدا(صلی الله علیه و آله):
«اشراف امتی حمله القرآن و اصحاب الیل»
برترین‌های امت من حاملان قرآن و شب زنده دارانند.

- رسول خدا(صلی الله علیه و آله) :
«حمله القرآن عرفاء اهل الجنّه»
حافظان قرآن کارگزاران و بزرگان بهشتند.

- رسول خدا(صلی الله علیه و آله):
«لا یعذّب الله قلبا وعی القرآن»
خداوند قلبی را که قرآن در آن قرآن جای گرفته عذاب نخواهد کرد.

- امام صادق(علیه السلام) :
«إن الذی یعالج القرآن لیحفظه بمشقّه منه و قلّه حفظ له اجران»
کسی که از حافظه کمی برخوردار است اما قرآن را با سختی وپشتکار حفظ می‌کند پاداشی دو چندان خواهد داشت.

- امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) فرمود:
«رسول خدا به من فرمود:دعائی به تو تعلیم می‌دهم که با خواندن آن  قرآن را فراموش نکنی»
در قسمتی از این دعا آمده است:
«خدایا همچنان که قرآن  را به من آموختی قلب مرا با حفظ قرآنت همراه ساز »
علاوه بر روایات اهل بیت،  حافظ قرآن با تکرار آیات و ارتباط مستمری که با این کتاب آسمانی دارد، در لحظه لحظه  زندگی روز مره، دل و دیده خود را به پنجره ملکوت می‌سپارد و گام‌های آغازین را برای  شناخت و درک فرامین این کتاب بی‌نظیر عالم خلقت بر می‌دارد و اگر این پدیده را با  اخلاص، تفکر، و عمل همراه سازد، به چشمه‌هایی از آب حیات دست
یافته و تبدیل به  انسانی آسمانی، عالم و جاودان می‌گردد.

منبع: +
غربت قرآن در کلام دکتر شریعتی

قرآن کتابی است که نام بیش از 70 سوره اش از مسائل انسانی گرفته شده است و بیش از 30 سوره اش از پدیده های مادی و تنها 2 سوره اش از عبادات! آن هم حج و نماز !
کتابی است که شماره آیات جهادش با آیات عبادتش قابل قیاس نیست...
این کتاب از آن روزی که به حیله دشمن و به جهل دوست لایش را بستند، لایهاش مصرف پیدا کرد و وقتی متنش متروک شد، جلدش رواج یافت و از آن هنگام کهاین کتاب را ــ که خواندنی نام دارد ــ دیگر نخواندند و برای تقدیس و تبرک و اسباب کشی بکار رفت، از وقتی که دیگر درمان دردهای فکری و روحی واجتماعی را از او نخواستند، وسیله شفای امراض جسمی چون درد کمر و باد شانه و ... شد و چون در بیداری رهایش کردند، بالای سر در خواب گذاشتند و بالاخره، اینکه می بینی؛ اکنون در خدمت اموات قرارش داده اند و نثار روح ارواح گذشتگانش و ندایش از قبرستان های ما به گوش می رسد...
قرآن ! من شرمنده توام اگر از تو آواز مرگی ساخته ام که هر وقت در کوچه‌مان آوازت بلند می شود همه از هم می پرسند "چه کس مرده است؟ "
چه غفلت بزرگی که می پنداریم خدا ترا برای مردگان ما نازل کرده است!طراحی پوسته از : ایران نقش (طراحی قالب وبلاگهای پارسی)
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به قــــافـــــــ و الـــقـــــرآنـــــــ الــــمجیــــــــــد - مطالب تیر 1391 می باشد.

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic