3- ادب

فصل سوم قسمت سوم

3- ادب
حافظ قرآن افزون بر عمل ، باید از فضیلت ادب نیز برخوردار باشد . اجتناب از همه ی رذایل و اتّـصاف و آراستگی به همه ی فضایل اخلاقی شرط رعایت ادب حمل و حفظ آیات نورانی كتاب خداست .
امّا در احادیث اسلامی بر چند ادب تاكید شده است ، این آداب عبارتند از :
اتّـصاف به خشوع و تواضع ، بكاء و گریه ، شب زنده داری ، عفو ، اجتناب از كینه و خشم و كارهای جاهلانه .

متن احادیث مربوط به این ویژگی ها از این قرار است :
پیامبر گرامی اسلام ( ص ) در توصیه به ادب خشوع در برابر خداوند متعال می فرماید :
‹‹ اِنَّ اَحَقَّ النَّاسِ بِالتَّـخَشُّعِ فِی السِّــرِّ وَ الْعَــلانِـیَةِ لَحَامِلُ الْـقُـرآنِ ›› .
بی گمان سزاوارترین مردم به خشوع در نهان و آشكار حافظ قرآن است . الكافی : ج 2 / ص 604 / ح 5
و در باره ی سایر آدابی كه حافظ و حامل قرآن باید رعایت كند می فرماید : 
‹‹ یَا حَامِلَ الْـقُـرآنِ ، اكحَل عَـیْـنَیْكَ بِالْبُـكاءِ اِذَا ضَحِكَ البَـطّالُـونَ ، وَ قُـمْ بِاللَّــیلِ اِذَا نَامَ النّائمونَ ، وَ صُم اِذَا اَكَلَ الاكِلُونَ وَاعفُ عَمَّن ظَلَمَكَ ، وَ لا تَـحقِدُ فیمَن یَحقِـدُ وَ لا تَجْـهَل فیمَن یَـجْهَـلُ ›› .
ای حافظ قرآن ، آن هنگام كه بیهوده كاران به خنده سرگرمند ، چشمانت را به سرمه ی گریه بیارای و هنگامی كه خفته ها در خوابند ، شب زنده داری كن و هنگامی كه خورندگان می خورند ، روزه بگیر و از آن كه به تو ستم كرده ، در گذر و كینه ی آن كه با تو كینه ورزیده به دل مگیر و با كسی كه با تو نابخردی كرده نابخردی مكن . كنز العمال : ج 2/ ص 343 / ح 4198
و نیز می فرماید :
‹‹ لَیْسَ یَـنْـبَغِی لِحَامِلِ الْـقُـرآنِ اَن یَسفَـهَ فیمَن یَسفَـهُ ، اَو یَـغْـضَبَ فیمَن یَـغْـضَبُ ، اَو یَـحتَدَّ فیمَن یَـحْـتَدُّ وَ لكِن یَـعْـفو وَ یَـصْـفَحُ ›› .
سزا نیست كه حافظ قرآن با كسی كه با او نابخردانه رفتار كرده ، نابخردی كند یا بر كسی كه بر او خشم گرفته ، خشم گیرد یا با كسی كه تندی كرده تندی كند ، بلكه باید ببخشد و گذشت كند . كنز العمال : ج 1 / ص 525 / ح2349
بی تردید اگر نورانیّت قرآن در اعماق جان حافظِ آن نفوذ كند فروتنی و خشوع در برابر عظمت آفریدگار ، همه ی وجود او را فرا خواهد گرفت و نور هوشیاری و بصیرت ، ظلمت غفلت و بطالت را از او خواهد زدود ، حافظ در پرتو این نور با خالق زیبــائی ها آشنا می شود ، با او در شبهای تار خــلوت می كند و انس می گیرد و با اشك شـوق ، وصال جمال بی مثالش را می طلبد .
حافظ قرآن در چنین فضائی مظهر مهر و عطوفت حق تعالی می گردد و نفوذ حكمت كتاب حكیم در جانش مانع از صدور كارهای غیر حكیمانه از وی خواهد شد .
طبقه بندی: برکت های حفظ قرآن،

طراحی پوسته از : ایران نقش (طراحی قالب وبلاگهای پارسی)
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به قــــافـــــــ و الـــقـــــرآنـــــــ الــــمجیــــــــــد - 3- ادب می باشد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic