تبلیغات
قــــافـــــــ و الـــقـــــرآنـــــــ الــــمجیــــــــــد
ضرورت حفظ قرآن
انسان در زندگی روزمره خود نیاز به قانونی جامع و كامل دارد به نام دین. نیاز فطری انسان و اقتضائات روحی او، كشش انكار ناپذیری به سوی دین دارد. در میان ادیان الهی نیز، دینی كه عصاره كمال یافته ادیان آسمانی در طول حضور آدمی بر روی زمین است، دین مقدس اسلام می‌باشد. انسان در زندگی روزمره خود نیاز به قانونی جامع و كامل دارد به نام دین. نیاز فطری انسان و اقتضائات روحی او، كشش انكار ناپذیری به سوی دین دارد. در میان ادیان الهی نیز، دینی كه عصاره كمال یافته ادیان آسمانی در طول حضور آدمی بر روی زمین است، دین مقدس اسلام می‌باشد.
بدیهی است هر پیامبری كه ادعای رسالت از سوی خداوند مهربان را دارد، می‌بایست معجزه‌ای بیاورد تا ثابت كند او فرستاده حقیقی خداوند یكتاست. از این رو، پیامبر گرامی اسلام معجزات فراوانی داشت كه بر اثبات حقانیت او فریاد بر می‌آورد؛ مثل: شق القمر، سخن گفتن سنگریزه در دست حضرت، شهادت كوه و درختان بر رسالت ایشان و ... . اما از این میان، چون حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و اله و سلم خاتم انبیاست ، یعنی قرار است بعد از او دیگر پیامبری از سوی خدا به جانب مردم برانگیخته نشود، لازم است معجزه‌ای داشته باشد كه نه فقط در زمان حیات آن بزرگوار بلكه بعد از ایشان هم در میان مردم اعصار گوناگون باشد و نشانگر صداقت دین مبین اسلام و نبی مكرم صلی الله علیه و آله و سلم باشد.
این معجزه قرآن كریم است. از زمان پیامبر گرامی اسلام تا هرگاه كه بشر بر روی كره خاكی قدم بردارد، قرآن معجزه‌‌ای است كه دلالت می‌كند بر آنكه تنها دین واقعی و حقیقی كه از سوی خداوند فرستاده شده و نسخ نشده است، دین اسلام است؛چون سخنی است كه هیچ انسان یا سایر مخلقات مانند جن نیز نمی‌توانند نظیر او را بیاورند، پس فقط می‌تواند از جانب خالق جهان آمده باشد، و چون قرآن كریم، تنها دین جاودان و مورد قبول را اسلام می‌داند و نبوت پیامبر خاتم را تصدیق می‌كند، پس دیگر جای شكی باقی نمی‌ماند كه اگر انسانی بخواهد به نیاز فطری خود پاسخ بگوید و دین را به عنوان قانون زندگی بپذیرد، باید به سراغ اسلام بیاید و قبل از آن با قرآن، این معجزه جاوید و عصاره و اساس اسلام، آشنا شود. در جهان امروز كه منادیان جریانات و مذاهب گوناگون هر یك مدعی‌اند ما بر حق هستیم، مسلمانی می‌تواند اثبات كند اسلام تنها راه كه حق است كه موجب كمال انسان می‌شود، كه با قرآن آشنایی كامل داشته باشد، و گرنه در میان توجیهات و شبهه‌افكنیهای شیاطین انس و جن راه حق خود را هم گم می‌كند، چه رسد به اینكه دیگران را هم بتواند هدایت كند.
بنابراین مسلمان باید با قرآن آشنا باشدو دلیل نیاز به این آشنایی هم روشن شد. حال ببینیم این آشنایی باید در چه سطحی باشد.آیا فقط باید بدانیم كه خداوند قرآن را نازل كرده و قرآن، هر آنچه را كه بشر به آن نیاز دارد، به عنوان یك قانون اساسی بیان نموده است؟یا همین كه بتوانیم از روی قرآن بخوانیم و تجوید، صوت و لحن را بدانیم و الفاظ آن را حفظ كنیم، ما را به سر منزل مقصود می‌رساند؟
جواب منفی است. آشنایی یك مسلمان با قرآن علاوه بر موارد فوق، باید شامل فهم لغات ،ترجمه آیات و تفسیر ابتدایی و مختصر آن هم بشود تا هم بتواند به نیازهای خود پاسخ دهد، هم از شبهات دیگران نهراسد و هم مشتاقان هدایت را به وسیله قرآن به راه راست ارشاد نماید.
خوب می‌دانیم كه فهم كامل ترجمه و تفسیر قرآن كاری سخت است و برای همگان ممكن نیست؛ چرا كه قرآن به زبان عربی است و فرد باید علاوه بر درك ادبیات عرب، با لغت عربی آشنا باشد و همیشه نیز آنچه را از تفسیر آموخته در ذهن داشته باشد و این كار شاید بیش از ده سال وقت از هر شخصی را بگیرد.
غیر مسلمانان هم توقع دارندكه برای آشنایی با اسلام، معارف قرآن را از خود مسلمانان بیاموزند. از سوی دیگر، هجمه‌های فرهنگی شرق و غرب، انسان را لحظه ای به خود وا نمی‌گذاردكه راه رهایی فقط فهم و انس با قرآن است و آن هم كار مشكلی است.
راه حل آسان برای همگان ،همان حفظ الفاظ قرآن است كه مقدمه فهم و تفسیر و برداشت از قرآن است.
اگر شخصی آیات و سوره‌های متبرك قرآن را در حافظة خود داشته باشد، همراه حفظ قرآن، معانی لغات و مختصری همیشه در ذهن اوست كه با گوشت و خون او آمیخته شده و جزیی از وجودش گشته و هرگاه بخواهد در معجزه جاودان الهی تفكر كند، می تواند به راحتی به حافظه خود مراجعه ‌كند و مطابق نیازش آیاتی را بر ‌گزیند و در آنها تأمل ‌كند، و نیز اگر كسی شبهه یا اشكالی در دین او وارد كرد،می تواند به راحتی با قرآن پاسخ كامل و شایسته‌ای برایشان بیان ‌كند. اگر تشنه خسته‌ای كه دنبال دریافت حق است و در گرداب ظلمات گروههای اجتماعی و سیاسی و اعتقادی گم شده، به او مراجعه كرد، به سهولت جواب قانع كننده ای از قرآن می دهد؛
چرا كه او حافظ قرآن است و تمام آیات قرآن همیشه در دسترس قرار دارد .
ببینیم حال كسانی كه قرآن را حفظ نیستند، اما مدت‌ها بر روی مفاهیم و تفسیر آن كار كرده‌اند، چگونه است؟
آنان بر اثرسالها زحمت و كار بر روی تفسیر و فهم قرآن توانسته اند معارفی عظیم از قرآن را در سینه داشته باشند، اما هزار حسرت و تأسف كه هرگاه بخواهند از این آب شیرین خود بهره گیرند یا دیگران را سیراب سازند، تسلط و توانایی را ندارند؛ چون متن قرآن كه اساس همه آموخته هایشان است، همراهشان نیست و مراجعه به قرآن هم، چنان كه باید جوابگوی آنها نیست؛ زیرا آیه‌ای را كه درباره یك مسئله اعتقادی، سیاسی اجتماعی فرهنگی است، چگونه می‌توان با مراجعه به معجم المفهرس پیدا كرد. هم وقت بسیاری را خواهد گرفت و هم نهایتاً آن آیه را كه گویای این مطلب است، نمی‌توان یافت. اما حافظ قرآن می تواند هر آیه‌ای را در هر زمینه كه بخواهد، به راحتی با مراجعه به محفوظاتش بیاید و به آن استدلال می‌كند، اما آن كه حافظ قرآن نیست، از این فیض بی‌بهره است؛ هر چند سالیان متمادی بر تفسیر كار كرده باشد.كار حافظ قرآن بسیار آسان تر است از كسی كه می خواهد با مراجعه به تفسیر موضوعی یا جست و جو در رایانه،آیه مورد خود را بیابد. اینجاست كه ارزش و جایگاه حافظ قرآن به خوبی آشكار می گردد.
داود قاسمی


طبقه بندی: شیوه های حفظ،

طراحی پوسته از : ایران نقش (طراحی قالب وبلاگهای پارسی)
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به قــــافـــــــ و الـــقـــــرآنـــــــ الــــمجیــــــــــد - ضرورت حفظ قرآن می باشد.