تبلیغات
قــــافـــــــ و الـــقـــــرآنـــــــ الــــمجیــــــــــد
حفظ برتر
پایگاه تخصصی حفظ قرآن كریم و آن هم به زبان فارسی بسیار كم است. پایگاه‌های اندك‌شماری هم كه وجود دارد، سوای آن‌كه فعال نیستند، بیشتر جنبه تبلیغی دارند تا پاسخ‌گویی و راهنمایی. حفظ برتر
پایگاه تخصصی حفظ قرآن كریم و آن هم به زبان فارسی بسیار كم است. پایگاه‌های اندك‌شماری هم كه وجود دارد، سوای آن‌كه فعال نیستند، بیشتر جنبه تبلیغی دارند تا پاسخ‌گویی و راهنمایی.
در این میان پایگاه جامعه‌القرآن‌الكریم در سایت‌های تخصصی حفظ قرآن به زبان فارسی، رتبه نخست را از آن خود كرده است. این سایت به صورت كاملاً پویا روزانه چندین بار توسط اساتید حفظ بررسی می‌شود و به سؤالات كاربران پاسخ‌های لازم ارائه می‌شود.
شما در این سایت علاوه بر دسترسی به منابع حفظ قرآن، می‌توانید در زمینه حفظ قرآن با اساتید جامعه‌القرآن مشاوره كنید. نسیم وحی به عنوان نمونه برخی از مشاوره‌های این سایت را برای شما نقل می‌كند.
سؤال:
طول جملات برای حفظ كودك و نوجوان چقدر باید باشد؟ آیه یا یك جمله معنی‌دار؟ اگر آیه یا جمله طولانی باشد، چه باید كرد؟ آیا كتاب یا منبعی وجود دارد كه این تقسیم‌بندی را انجام داده باشد؟
پاسخ:
در حفظ دو روش عمده وجود دارد:
1. حفظ کلی: در این روش، شخص یک صفحه کامل را از ابتدا تا انتها، بارها می‌خواند تا آن را کامل حفظ شود. این روش به صورت نا خودآگاه در زندگی ما استفاده می‌شود، مثل دعای کمیل: کسانی که هر شب جمعه دعای کمیل را می‌خوانند، پس از مدتی تمام دعا را حفظ هستند، بدون آن‌که وقتی را برای حفظ آن اختصاص دهند.
عده‌ای سوره یاسین، واقعه، جمعه و ... را به همین روش حفظ کرده‌اند.
در گذشته بسیاری از مطالب، دعاها و اذکار به همین نحوه حفظ می‌شد.
این روش مزایایی دارد:
الف) پیوستگی حفظ: فرد در این روش تمام مطلب را از ابتدا تا انتها به صورت کاملا پیوسته حفظ می‌کند، بدون آن‌که در ارتباط جمله‌ها یا پس و پیش شدن آنها به مشکل بر بخورد.
ب) تسلط بالای فرد بر کل مطلب: چون کل مطلب مرتب با هم تکرار می‌شود.
ج) خستگی کم‌تری دارد، زیرا یک جمله بارها تکرار نمی‌شود.
د) تسلط بر ارتباط مفهومی بالاتر است، زیرا پیوسته مفاهیم نیز به صورت زنجیروار تکرار می‌شوند.
اما این روش معایبی هم دارد:
الف) عدم تسلط لازم بر جزء جزء مطالب حفظ شده.
ب) فراموشی زودرس.
ج) ایجاد خلل در کیفیت محفوظات: یعنی درصد خطا به‌صورت کلی در ادای حروف، حرکت‌ها و کلمات بالا می‌رود؛ زیرا در حفظ کلی، اجزا به تبع کل حفظ می‌شوند، پس دقت لازم در حفظ اجزای کوچک کم‌تر است.
2. حفظ جزیی: در این روش کل مطلب به جزءهای کوچک‌تر تبدیل می‌شود و تا یک قسمت کوچک حفظ نشده، قسمت بعدی حفظ نمی‌شود.
این روش، روش متعارف حفظ قرآن است، اگر قرار است یک صفحه حفظ شود، هر آیه به صورت مجزا حفظ می‌شود. اگر آن آیه نیز طولانی بود، به اجزای کوچک‌تر تقسیم شده و هر جزء آن آیه، به صورت مجزا حفظ می‌گردد.
مزایا:
الف) از آنجا که حافظه در این روش به صورت جزء جزء محفوظات را دریافت می‌کند، فرصت بیشتری برای ثبت و ضبط آنها دارد.
ب) محفوظات دوام و استحکام بیشتری دارند.
ج) زمان کم‌تری صرف حفظ می‌شود.
د) همان‌طور كه یكی از مزایای روش قبل، پیوستگی مطالب بود، در این روش نیز می‌توان با تکرار هر قسمت با قسمت‌های قبلی، این پیوستگی را ایجاد نمود.
هـ) تسلط بر جزئیات در این روش بیشتر است و با ایجاد پیوستگی بین جزئیات، حافظ بر کل صفحه مسلط می‌شود.
و) حفظ راحت‌تر انجام می‌پذیرد.
ز) چون هر قسمت سریع حفظ می‌شود، انسان تشویق می‌شود تا قسمت بیشتری را حفظ کند. در روش کلی زمان بیشتری لازم است تا انسان کل صفحه را حفظ کند؛ لذا این تشویقات آنی در نفس انسان صورت نمی‌پذیرد.
در مورد این‌که هر قسمت را به چند بخش می‌شود تقسیم كرد، توصیه من تقسیم به جملات 3 یا 4 کلمه‌ای است، البته این بسته به سخت یا آسان بودن کلمات آن جمله هم دارد.


طبقه بندی: شیوه های حفظ،

طراحی پوسته از : ایران نقش (طراحی قالب وبلاگهای پارسی)
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به قــــافـــــــ و الـــقـــــرآنـــــــ الــــمجیــــــــــد - حفظ برتر می باشد.