تبلیغات
قــــافـــــــ و الـــقـــــرآنـــــــ الــــمجیــــــــــد
توصیه‌ها، نظرات و گفتارهای بزرگان، علما و دلباختگان قرآن (3)

حضرت آیت‌الله العظمی مكارم شیرازی:

...قرآن به صورت یك مجموعه با همین شكل فعلی در  عصر خود پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله جمع‌آوری شده بود و مسلمانان سخت به یاد گرفتن و حفظ آن اهمیت می‌دادند و اصولاً شخصیت افراد در آن عصر تا حد زیادی به این شناخته  می‌شد كه تا چه اندازه از آیات قرآن را حفظ كرده بودند ... مسأله حفظ قرآن به عنوان یك سنت و یك عبادت بزرگ همیشه در میان مسلمانان بوده و هست، حتی پس از آن كه قرآن  به صورت یك كتاب تكثیر شد و در همه جا پخش گردید و حتی و حتی بعد از پیدایش صنعت  چاپ كه سبب شد این كتاب به عنوان پر نسخه‌ترین كتاب در كشورهای اسلامی و چاپ و نشر گردد، باز مسأله حفظ قرآن به عنوان یك سنت دیرینه و افتخار بزرگ موقعیت خود را حفظ  كرد، به طوری كه در هرشهر و دیار همیشه جمعی از حافظان قرآن بوده و هستند. هم‌اكنون در حجاز و بعضی دیگر از كشورهای اسلامی، مدارسی به عنوان مدرسه تحفیظ  القرآن الكریم یا نام‌های دیگر وجود دارد كه برنامه شاگردان آن در درجه اول مسأله  حفظ قرآن است. در ملاقاتی كه در سفر مكه با رؤسای این مدارس در آن شهر مقدس روی  داد، معلوم شد گروه بسیار زیادی از پسران و دختران جوان در مكه در این مدارس  نام‌نویسی كرده و مشغول تحصیل هستند. یكی از مطلعین می‌گفت هم‌اكنون در كشور  پاكستان در حدود یك میلیون و پانصد هزار نفر حافظ قرآن وجود دارد.یكی از شرایط  امتحان ورودی دانشگاه اسلامی الازهر مصر (طبق نقل دایره‌المعارف فرید وجدی) حفظ  تمام قرآن است كه از 40 نمره حداقل باید 20نمره بگیرند. كوتاه سخن اینكه سنت حفظ  قرآن از عصر پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله و به دستور و تأكیدخود آن حضرت كه در  روایات زیادی وارد شده در تمام قرون و اعصار ادامه داشته است

دكتر  سیدمحمدباقر حجتی:

... همزمان با رسول‌خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله گروهی از  صحابه، آیات قرآنی را به خاطر سپردند و به حفاظ و یا قراء مشهور گشتند، و چون  رسول‌خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله نیز خود حافظ قرآن بوده است، می‌توانیم آن حضرت را  نخستین حافظ قرآن شناخته و بگوییم كه پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله در رأس همه  حفاظ و قراء قرآن قرار دارد، زیرا با استفاده از نصوص قرآنی به این نتیجه می‌رسیم  رسول‌خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله برای حفظ و به خاطر سپردن آیات قرآنی، سختكوش و بسیار  ساعی بوده است. طبرسی ضمن تفسیر آیه سنقرئك فلا تنسی می‌نویسد ما از تو  می‌خواهیم قرآن را بخوانی تا آن را فراموش نكنی ... و با وجود اینكه رسول اكرم صلی‌الله‌علیه‌وآله امی بود قرآن را به خوبی حفظ می‌كرد. حتی جبرائیل علیه‌السلام سوره طولانی را بر پیغمبر صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌خواند و آن حضرت با یك بار خواندن، آنچنان آیات آن را به خاطر می‌سپرد كه هرگز آن را فراموش نمی‌كرد ... اهتمام  رسول‌خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله به خود آن حضرت محدود نبود بلكه دیگران را نیز به این  امر دعوت و تشویق می‌فرمود و اصرار داشت تا صحابه نیز قرآن را به خاطر بسپارند ... باری عنایت و اهتمام پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله و یاران او در حفظ و به خاطر  سپردن كلام الهی تا آن اندازه دقیق بود كه حتی كمیا زیاد كردن یك واو ـ كه احیاناً  ممكن بود تغییری در معنی و مقصود آیه ایجاد نكند ـ مورد مؤاخذه قرار می‌گرفت و  دقیقاً بررسی می‌شد ... وقتی صحابه، آیه یا سوره‌ای را از پیغمبر صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌شنیدند، چندین بار به آن حضرت مراجعه می‌كردند و در حضور او به قرائت قرآن می‌پرداختند تا رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله به كیفیت حفظ آنها مطمئن شود ... باری، همزمان با حیات پیغمبر صلی‌الله‌علیه‌وآله مركزی شبیه به كانون تعلیم قرائت قرآن و حفظ و تمرین آن به وجود آمد كه آن حضرت بر آن نظارت می‌كرد و مردم را به آن تشویق می‌فرمود و صحابه نیز سخت در این راه می‌كوشیدند و حتی اكثر اوقات و  فرصت‌های زندگی بعضی از آنها به قرائت و حفظ قرآن مصروف می‌گشت تا جایی كه همیشه  برای ارائه محفوظات قرآنی خود، آمادگی دقیق و كافی داشتند.

در پناه قرآن محفوظ باشید
طراحی پوسته از : ایران نقش (طراحی قالب وبلاگهای پارسی)
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به قــــافـــــــ و الـــقـــــرآنـــــــ الــــمجیــــــــــد - توصیه‌ها، نظرات و گفتارهای بزرگان، علما و دلباختگان قرآن (3) می باشد.